Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

XIV Święto chleba – od ziarenka do bochenka

Dodano: 14.08.14 12:24


akt81391997

W XIV edycji Święta Chleba w Dźwiniaczu dolnym uczestniczył Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusz Pióro. Wydarzenie, które honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego cieszy się nie tylko dużym zainteresowaniem, ale przede wszystkim zdobywa co raz większy prestiż.

Impreza, jak zawsze odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym „U Flika”. Gospodarz wraz z piekarzem przygotowywali chleb do włożenia do pieca. Chleb ten jest pieczony w tradycyjny sposób, na zakwasie, z mąki razowej, żytniej i pszennej, na liściu chrzanu i kapusty, w specjalnym piecu zbudowanym na podwórzu, w którym pali się drewnem jodłowym i świerkowym. Wszystko z udziałem licznej widowni.


Tadeusz Pióro w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na szczególne znaczenie tradycyjnego bochenka chleba.


Chleb to także znak jedności, wspólnoty, wzajemnych więzi. To symbol mocno zakorzeniony w naszej kulturze chrześcijańskiej. Chleb powszedni to troska o to co jest podstawą egzystencji każdej rodziny – o Miłość. O silnym przywiązaniu do tej tradycji przypomina nasz Wieszcz Narodowy C.K. Norwid „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi, przez uszanowanie dla darów Nieba… Tęskno mi Panie”.


Faktycznie, w czasie tej wyjątkowej imprezy panowała szczególna, przyjazna atmosfera. Wszyscy uczestnicy zgodnie powtarzali, ze zapach świeżego chleba wywołuje najcieplejsze rodzinne wspomnienia oraz budzi poczucie jedności z innymi.


Wszyscy uczestnicy imprezy mieli możliwość degustacji wspaniałych wypieków. Obok pieca pod wiatą przygotowane były stoły z poczęstunkiem, przybyli goście na Święto chleba częstowani byli chlebem ze smalcem, masłem, twarogiem i ogórkiem kwaszonym. W czasie trwania Święta chleba upieczono około 160 bochenków chleba, który został pokrojony i rozdany wśród uczestników. Dzień wcześniej, w sobotę upieczono około 200 bochenków. Smalcu nie wystarczyło do ostatniej kromki, a masło, ogórek i twaróg skończyły się dużo wcześniej. Prawda jest taka, że chleba, ile by się upiekło to i tak byłoby mało.


ozdb2


Szacuje się, że w imprezie uczestniczyło około 1500 osób, były to osoby z gminy Ustrzyki Dolne, innych gmin oraz powiatów województwa podkarpackiego, a także grupa rowerzystów ze Słowacji. Byli również turyści z Warszawy, Poznania, Krakowa, Łodzi, Gdańska, a nawet z Francji, Włoch i Niemiec.


Rafał Jasiński


Kancelaria Zarządu


Zobacz również: