Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Projekt Wodorowy w Sanoku zyskuje wsparcie w Parlamencie Europejskim

Dodano: 12.07.23 21:08


akt88038460

Bruksela. Burmistrz Miasta Sanoka, Pan Tomasz Matuszewski, spotkał się z czołowymi postaciami europejskiej sceny politycznej, by przedyskutować perspektywiczny projekt wodorowy w Sanoku. Na zaproszenie byłego premiera RP Jerzego Buzka, obecnie pełniącego funkcję sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ws. Rozporządzenia dot. unijnego rynku wodoru, gazu ziemnego i gazów odnawialnych oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Tomasza Poręby, delegacja z Sanoka spotkała się w Brukseli, by przedyskutować innowacyjny projekt.

Głównym celem spotkania było zdobycie wsparcia dla innowacyjnego projektu wodorowego w Sanoku, który ma na celu rewolucję energetyczną w Mieście.


„To, co robi Sanok, to pionierska praca. Ich zaangażowanie w tworzenie czystej, zrównoważonej przyszłości to dobry przykład dla innych. Wodór może stać się jednym z głównych nośników energii XXI w. oraz kluczem do zielonej reindustrializacji i obniżania emisji w wielu sektorach gospodarki – przemyśle energochłonnym, transporcie czy ciepłownictwie. To czy i na ile będzie to także udziałem Polski, decyduje się tu i teraz. Przykład sanocki i realizowany na terenie miasta projekt to ważny krok w dobrą stronę - warto, by inni podążali tym śladem. Będziemy się przyglądać kolejnym działaniom podejmowanym przez samorząd i Spółkę Hydro Sanok, aby inwestycja ta uzyskała również wsparcie finansowe z Unii Europejskiej” – powiedział europoseł i były Premier RP, Jerzy Buzek.


Projekt ma za cel zapewnienie czystego ciepła, energii i transportu dla mieszkańców Sanoku.


"Sanok pokazuje, jak lokalna inicjatywa może wpłynąć na całą Europę. Wsparcie dla projektów wodorowych, takich jak ten, jest kluczowe. Od dłuższego czasu wspieram tą inicjatywę zarówno w obszarze działań podejmowanych przez samorząd jak i możliwość skorzystania z programów dotacyjnych zatwierdzanych przez Rząd w Polsce. Obecnie jesteśmy również zaangażowani w tworzenie Programu dla Sanoka, która przyczyni się nie tylko do powstania infrastruktury zeroemisyjnej na terenie miasta ale również wpłynie na jego rozwój poprzez tworzone strefy gospodarcze. Jeszcze raz podkreślam swoje wsparcie i zaangażowanie dla tej inicjatywy”- powiedział europoseł Tomasz Poręba.


Pierwsze kroki w realizacji tego ambitnego planu zostały już podjęte. Burmistrz Tomasz Matuszewski jest pełen optymizmu, widząc tak duże zainteresowanie projektem na arenie europejskiej. Po przystąpieniu do spółki Hydro Sanok sp. z o. o. pierwszego inwestora, Hynfra P.S.A., kolejni zainteresowani zgłaszają swoją chęć do jego realizacji.


"Wspólnie dążymy do rozwoju i innowacji, które pomogą nam zrealizować wizję czystej energii i zrównoważonego rozwoju dla naszego miasta. Dla nie których to mrzonki dla nas ciężka i wytężona praca, która ostatecznie chcemy przekłuć w sukces. Chcemy miasta przyjaznego dla mieszkańców i dla środowiska. Miasta, w którym to my będziemy decydować o cenach za prąd, ciepło w naszych mieszkaniach czy cenach za transport. To wszytko w najbliższych z pewnością wpłynie na rozwój całego subregiony bieszczadzkiego- powiedział burmistrz Tomasz Matuszewski.


Podczas spotkań w Brukseli burmistrz Tomasz Matuszewski oraz prezes SPGK sp. z o. o. Krzysztof Jarosz otrzymali silne deklaracje wsparcia.


„Realizacja Projektu Wodorowego otworzy nowy rozdział dla naszej spółki, przynosząc innowacje, które zagwarantują lepszą jakość i bardziej przystępne cenowo usługi komunalne dla mieszkańców. Chcemy być konkurencyjni na runku wykorzystując nowe technologie, które z pewnością wpłyną na jakość tworzonych usług. Ostatecznie projekt pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach z emisji CO2 a tym samym wpłynie na finanse Spółki. Każdego dnia realizujemy działania mające na celu przybliżenie nas do końcowego efektu projektu wodorowego”- deklaruje prezes Krzysztof Jarosz.


Ta inicjatywa ma potencjał, aby nie tylko przekształcić Sanok w modelowe miasto oparte na zrównoważonej energii, ale także przynieść znaczące korzyści dla całego subregionu Bieszczadów. Spotkanie w Brukseli stanowi istotny krok w kierunku realizacji tej wizji i jest obiecującym znakiem dla przyszłości.



akt_akt880384602

Zobacz również: