Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Tarnów: Centrum Diagnostyki Klinicznej – przychodnia przyszłości

Dodano: 17.04.15 07:52


akt89889644

W Tarnowie otwarto podwójne Centrum Diagnostyki Klinicznej, najnowocześniejszy ośrodek, porównywalny z podobnymi w świecie. To dzięki zainstalowaniu tu najwyższej klasy światowej urządzeń diagnostycznych, a przede wszystkim kadrze wybitnych specjalistów, wspieranych przez krakowskich profesorów. Obiekt o nowoczesnej bryle wybudowano w rekordowo krótkim czasie przy ul. Lwowskiej w Tarnowie, tuż za rondem.

Kompleksowa opieka medyczna


Na pacjentów w znakomicie wyposażonych gabinetach czekają lekarze kilku specjalności – kardiolog, chirurg, ortopeda, neurochirurg, ginekolog. Jest tutaj pracownia radiologiczna z cyfrowym systemem RTG oraz doskonale wyposażone laboratorium. – Jeśli idzie o wyposażenie kierowaliśmy się najnowszymi osiągnięciami światowymi w tej dziedzinie. W związku z tym w naszym laboratorium są analizatory i odczynniki stosowane w najlepszych laboratoriach na świecie. Dzięki temu stworzyliśmy możliwość diagnostyki dla środowiska medycznego na najwyższym poziomie. W najbliższej przyszłości zamierzamy uruchomić pracownie, które nie funkcjonują na terenie Tarnowa – mówi Michał Legieć, szef laboratorium w Centrum Diagnostyki Klinicznej.


Szczególne miejsce zajmują poradnie kardiologiczne, w których pacjenci prowadzeni są przez renomowanych tarnowskich kardiologów. – Naszym celem jest zapewnienie pacjentom ciągłej i kompleksowej opieki medycznej w komfortowych warunkach. Diagnostyka chorób układu sercowo naczyniowego, prowadzona jest z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego. Dysponujemy trzema najwyższej światowej klasy aparatami do badań ECHO serca i interdyscyplinarnych badań USG, a także dodatkowym echokardiografem do badań przeglądowych.


Nowością, która nas wyróżnia jest ergometr leżankowy do wysiłkowej próby echokardiograficznej. Jest to jeden z pierwszych aparatów tego typu zakupionych w Polsce i pierwszy w prywatnym ośrodku. Do dyspozycji pacjentów mamy uznawany za najlepszy na świecie system Holtera EKG z możliwością rejestracji bezdechu sennego. Wykonujemy również badania holterowskie 7-dniowe, szczególnie cenne w wykrywaniu migotania przedsionków, będącego częstą i niejednokrotnie trudną do wykrycia przyczyną udarów mózgu. W naszej przychodni istnieje możliwość kontroli sztucznych rozruszników serca. Taką nowością, której nie ma nigdzie w regionie jest rehabilitacja kardiologiczna, gdzie przywracana będzie wydajność serca po zawale. Jeżeli uszkodzimy sobie kolano, to potem rehabilitujemy je, aby odzyskać pełną sprawność.


Podobnie powinno być z sercem. Sama operacja na niewiele się zda, jeśli nie będzie wiązać się z ćwiczeniami, po wyjściu ze szpitala – wyjaśnia znany tarnowski kardiolog Maciej Żabówka, jeden z założycieli Centrum. Oprócz doskonale wyposażonej sali rehabilitacji schorzeń układu krążenia, funkcjonuje poradnia ginekologiczno-położnicza. Zainstalowany tu aparat umożliwia uzyskiwania obrazu trójwymiarowego, który bardzo przydaje się położnikom. Prowadzi się też badania cytologiczne, hormonalne, profilaktyczne i leczenie niepłodności. Ponadto są jeszcze poradnie chirurgiczno-ortopedyczna, neurochirurgiczna, opieka psychologa i psychodietetyka.



tcdk2



– Naszą misja jest zapewnienie pacjentom dostępu do ciągłej i kompleksowej opieki medycznej w komfortowych warunkach. W opiekę medyczną zaangażowane są pielęgniarki posiadające specjalizację z kardiologii oraz pielęgniarka-edukator diabetologiczny z umiejętnościami potwierdzonymi egzaminem państwowym. Naszym pacjentom, również dzieciom zapewniamy edukację w zakresie dostosowania diety i dawkowania insuliny (w penach i pompach) w cukrzycy typu I i II. Wkrótce, dla wygody pacjentów, w budynku uruchomiona zostanie także apteka – dodaje Maciej Żabówka. Zainstalowane w Centrum urządzenia medyczne stawiają nową tarnowską placówkę wśród renomowanych światowych ośrodków. Jak zapewnia kierownictwo Centrum, to nie koniec. – Proszę nam wskazać dowolny sprzęt medyczny, którego by Tarnów i region oczekiwał, a my go na pewno kupimy. Dlatego, że ideą tej przychodni jest stworzenie kompleksowej bazy diagnostycznej w dowolnym obszarze medycznym w oparciu o najlepszych specjalistów i najlepszą technologicznie aparaturę – podkreśla prof. Dariusz Dudek, przewodniczący rady medycznej tarnowskiego Centrum.


Program opieki telemedycznej


Pacjenci Centrum mają być objęci również programem zdalnej opieki telemedycznej. Dzięki nowoczesnemu systemowi, stan zdrowia mieszkańców regionu, będzie pod stałą obserwacją specjalistów, nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę.


System umożliwia obserwację czynności serca oraz transmisję pomiarów, do całodobowego centrum, w którym specjaliści na bieżąco kontrolują stan zdrowia osób objętych monitoringiem. Dzięki temu pacjent, który nagle poczuje się gorzej, może wysłać swoje aktualne wyniki do centrum. Następnie w razie potrzeby, dyspozytor z centrum zawiadamia pogotowie ratunkowe i kieruje karetkę bezpośrednio do pacjenta. Wprowadzenie takiego rozwiązania skraca potencjalny czas przyjazdu pogotowia ratunkowego oraz poprawia bezpieczeństwo pacjentów. System umożliwia m.in. obserwację stanu zdrowia trudnych do monitorowania przypadków, takich jak napadowe zaburzenia rytmu serca. – Pracujemy nad najnowocześniejsza platformą telemedyczną w Europie, tak, aby to centrum i inne centra były podpięte do już działającego centrum medycznego, w którym siedzą przez 24 godziny osoby monitorujące.


Musimy wiedzieć ile pacjenci leków zażywają, ile ćwiczą, chcemy wiedzieć, czy pacjenci czują się dobrze, czy serce bije prawidłowo czy są jakieś zaburzenia rytmu – mówi Dariusz Dudek, który ocenia, że w Małopolsce rocznie zapada na zawał serca około 6 tys. osób. Zatem w perspektywie opieką telemedyczną trzeba będzie objąć grupę około 40 tys. pacjentów.


– Bardzo wysoki poziom osiągnęliśmy w Instytucie Kardiologii w Krakowie w zakresie leczenia w salach operacyjnych, to teraz tak dużo chcemy osiągnąć w tej drugiej składowej, jaką jest czas po wypisie. Zauważyliśmy, że jest ogromny problem po wypisie ze szpitala, że ta opieka w postaci dobrego stylu życia, aktywności fizycznej, zażywania leków i monitorowania chorych nie jest jeszcze optymalna w Polsce ani nigdzie na świecie – wyjaśnia prof. Dudek.


Współpracujemy ze szpitalami


Gdy budowano Centrum w niektórych kręgach medycznych pojawiały się głosy obawy, że powstająca przychodnia będzie dużą konkurencją. Pojawiały się określenia – „trzeci szpital”.


– Centrum będzie jednostką komplementarną, a nie konkurencyjną w stosunku do obu tarnowskich szpitali. Naszym celem jest całościowa i szybka diagnostyka. Jeżeli pacjent będzie potrzebował opieki szpitalnej, zostanie skierowany do tarnowskich placówek, bądź krakowskich – zapewnia prof. Dariusz Dudek. Potwierdza to prof. Jerzy Sadowski z Instytutu Kardiologii w Krakowie, który ocenia, że na medycznej mapie woj. małopolskiego Tarnów stanowi bardzo mocny ośrodek.


– Działają tu dwa bardzo dobre szpitale gdzie istnieją dobre kardiologie interwencyjne, które leczą część pacjentów na miejscu, a część wysyłają do Instytutu Kardiologii w Krakowie. Ta współpraca jest bardzo bliska i prężna. Oczywiście prywatne ośrodki szybciej się dostosowują do potrzeb, są bardziej elastyczne, szybciej działają. W związku z powstaniem Centrum oczekujemy, że skupione tu różne działy będą się rozwijać z korzyścią dla pacjentów. Myślę, że współpraca z Instytutem Kardiologii w Krakowie jeszcze się poprawi dzięki temu, że powstało to centrum – mówi prof. Jerzy Sadowski. O bardzo dobrej współpracy Tarnowa z Kliniką Kardiochirurgii mówi prof. Bogusław Kapelak, który ocenia, że około 300 operacji kardiochirurgicznych wykonywanych w Krakowie to pacjenci kierowani przez lekarzy z Tarnowa. – Ja tutaj upatruje wielką możliwość rehabilitacji po operacjach w klinice. Współpraca jest ścisła i na wysokim poziomie- dodaje.


Prof. Krzysztof Żmudka prodziekan UJ uważa, że w tarnowskim Centrum znajduje się pole do nauki i dydaktyki. – Placówka, która została powołana koncentruje najnowocześniejsze metody diagnozowania i monitorowania terapii u pacjentów w fazie przedszpitalnej i poszpitalnej. Zestawienie metod diagnostycznych, aparatury i sprzętu będzie dobrze służyło pacjentom, a także studentom w szkolenie przeddyplomowym i podyplomowym, w zakresie jak powinna przebiegać opieka nad chorym – mówi prof. Krzysztof Żmudka.



tcdk3



Bez kontraktu


Prywatna placówka medyczna, która powstała przy ul. Lwowskiej w Tarnowie, ma uzupełnić ofertę leczenia, w szeroko pojętym regionie tarnowskim. Lekarze specjaliści liczą też na pacjentów z województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego.


– Nie planujemy ubiegania się o fundusze NFZ, dlatego, że są tu skupieni lekarze, którzy od lat prowadza działalność komercyjną i na to jest zapotrzebowanie w regionie – mówi prof., Dariusz Dudek.


Zatem za wszystkie świadczenia medyczne oferowane w placówce pacjenci będą musieli płacić ze swojej kieszeni. Twórcy Centrum nie obawiają się jednak tego, że będzie to przeszkodą dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. – Naszym największym atutem są przede wszystkim wybitni specjaliści, nowoczesny sprzęt oraz poradnie, których do tej pory nie było w Tarnowie i regionie – podkreśla Maciej Żabówka.


W uroczystym otwarciu Centrum Diagnostyki Klinicznej wzięli udział znani krakowscy kardiolodzy, władze miasta, dyrektorzy szpitali, lekarze, biznesmeni. Obiekt poświecił biskup tarnowski Andrzej Jeż.


„Extra Galicja”


Zobacz również: