Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

PCI z Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki

Dodano: 30.05.23 17:23


akt91012548

Nagroda platynowa, trzy złote medale, pięć srebrnych i jeden brązowy. Wynalazki opracowane na Podkarpaciu ponownie zostały wyróżnione przez jury w konkursie organizowanym w ramach Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023. Projekty zostały zgłoszone do konkursu z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji, które otrzymało Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za szczególną aktywność


w zakresie promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej w 2022 roku.




Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2023 to wydarzenie, którego głównym celem jest prorynkowa promocja i komercjalizacja wynalazków oraz transfer technologii. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 24-25 maja 2023 w Katowicach i towarzyszyły jej liczne panele dyskusyjne, konkursy oraz gala finałowa wręczenia najwyższej rangi nagród.


Wśród wyróżnionych prac B+R znalazły się wynalazki opracowane przez naukowców


z Podkarpacia. Nagrodę platynową otrzymał projekt zespołu badawczego z Politechniki Rzeszowskiej pod nazwą: „Inteligentny system sterowania indywidualną retencją wód deszczowych dla systemów kanalizacyjnych”. W ramach projektu, zespół naukowy opracował akumulator indywidualnej retencji wód deszczowych wyposażonych w inteligentny system sterowania. Umożliwia on automatyczne i ręczne sterowanie pracą urządzenia w sposób zdalny przy równoczesnym monitorowaniu jego stanu w czasie rzeczywistym. Ten sam projekt otrzymał również Nagrodę Prezesa Izby Ekologii, a lider zespołu naukowego – dr inż. Kamil Pochwat został wyróżniony Nagrodą dla Młodego Naukowca Wynalazcy 2023 Fundacji Polonia International. W ramach nagrody, lider zespołu złoży wizytę studyjną w Belgii w przedsiębiorstwach przemysłowych najbardziej zaawansowanych technologicznie, w laboratoriach i instytucjach naukowych i Parlamencie Europejskim.


Dwa spośród trzech złotych medali otrzymanych przez podkarpackich naukowców trafiły do zespołów z Politechniki Rzeszowskiej, a jeden – z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wyróżnione projekty z Politechniki Rzeszowskiej dotyczą wysokowytrzymałych kompozytów polimerowo – włóknistych i robota do zabiegów ureterorenoskopii i cystoskopii z kompensacją ruchów oddechowych. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego zostali wyróżnieni za projekt technologii produkcji bionawozu z wykorzystaniem odpadów komunalnych.


Podkarpaccy naukowcy otrzymali również aż pięć srebrnych medali. Trzy z nich zdobyli naukowcy z Uniwersytetu za wynalazki dotyczące genetycznego testu przesiewowego dla kobiet z ryzykiem rozwoju raka jajnika, identyfikacji składników suplementów diety oraz innowacyjnego materiału, który może stać się implantem kostnym. Projekt dotyczący implantów kostnych otrzymał również nagrodę przyznaną przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Po jednym srebrnym medalu zdobyli naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej oraz PWSTE w Jarosławiu. Wyróżniony wynalazek badaczy z Politechniki Rzeszowskiej dotyczył innowacyjnego absorbera energii, natomiast naukowcy z PWSTE w Jarosławiu zostali wyróżnieni za program do dynamicznej wyceny nieruchomości.


Międzynarodowe jury postanowiło wyróżnić podkarpackich naukowców brązowym medalem. Trafił od do zespołu naukowego z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, którzy opracowali innowacyjną technologię wypieku biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO.


Dyplom uznania Ministra Edukacji i Nauki otrzymały dwa zespoły naukowe z Uniwersytetu Rzeszowskiego i dwa z Politechniki Rzeszowskiej, które w ubiegłym roku prezentowały swoje wynalazki podczas Targów.


Wyróżnione w trakcie Targów projekty naukowe zostały zaprezentowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji, które otrzymało Nagrodę i Dyplom Uznania Ministra Edukacji i Nauki.


- Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym projektom. Współpraca ze środowiskiem naukowym jest wymagająca, ale daje również możliwość bycia częścią wyjątkowych wydarzeń. Wyróżnienie Ministra otrzymane przez PCI potwierdza, że nasza praca została doceniona i wnosi realną wartość dodaną dla Uczelni i kadry naukowej. Bardzo się cieszymy, że w tym roku wyróżnione zostały również uczelnie regionalne, co oznacza że PCI poszerza zasięg swojej działalności i działa na rzecz ekosystemu innowacji w obszarze całego województwa podkarpackiego – mówi Timea Sulenta – Pluta, dyrektor zarządzający ds. Komercjalizacji Badań PCI.


Oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień otrzymanych przez zespoły naukowe odbędzie się 2 czerwca o godz. 14:00 w budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie.


Wszystkie wyróżnione projekty naukowe zostały wypracowane w ramach trzeciego naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Łączna kwota dofinansowania w tym naborze wyniosła ponad 17 milionów złotych.


Martyna Borczyk


Specjalista ds. Komunikacji i PR


m.borczyk@pcinn.org


Zobacz również: