Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

pogoda forum fejs program

AKTUALNOŚCI

Sanok stawia na nowoczesne technologie

Dodano: 29.04.21 19:30


akt9376541

Tomoho Umeda Przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izy Gospodarczej rozmawia z Tomaszem Matuszewskim Burmistrzem Sanoka, Krzystofem Jaroszem prezesem SPGK sp z o.o. oraz Adamem Smoleniem prezesem Autosan sp z o.o. nad inwestycją związaną z technologią systemów wodorowych. Projekt zakłada m.in. produkcję wodoru oraz jego dalsze zastosowanie.

Zgodnie z założeniami, w Sanoku prowadzone mają być badania nad rozwojem technologii wytwarzania wodoru. Wdrożenie projektu będzie obejmować budowę elektrowni wodorowej opartej o wodór wyprodukowany z wody w elektrolizerach. Wyprodukowana energia elektryczna może być wykorzystywana m.in. do ładowania elektrycznych autobusów a energia cieplna do zasilenia miejskiej sieci cieplnej.


Wodór może pomóc ograniczyć, a docelowo wyeliminować węgiel i paliwa kopalne z procesów przemysłowych oraz ciężkiego transportu, kolei, samochodów ciężarowych i jednostek pływających. Jednocześnie wodór jako nośnik energii daje szansę na dynamiczne przyspieszenie rozwoju elektromobliności we wszystkich obszarach transportowych.


- Wdrożenie w naszym mieście nowoczesnej technologii opartej na doświadczeniach japońskich firm o międzynarodowej randze będzie miało ogromne znaczenie zarówno wizerunkowe jak i gospodarcze dla Sanoka i i okolic – mówi Tomasz Matuszewski burmistrz Sanoka odpowiedzialny za przygotowanie gruntów pod inwestycje.


Lokalizacja inwestycji zakłada dostęp do ujęcia, które będzie dostarczać duże ilości wody potrzebnej do procesu elektrolizy.


- Jesteśmy w pełni przygotowani, aby spełnić wymogi tej inwestycji - mówi Krzysztof Jarosz, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.
akt_akt93765414


akt_akt93765413akt_akt93765412Prezes Jarosz dodaje: - Na potrzeby dostarczania wody nasza spółka posiada dwa ujęcia wody, w Trepczy i Zasławiu. Ponadto, być może w przyszłości podejmiemy się budowy stacji wodorowej. Rozważamy, z władzami Sanoka, w przyszłości zakup autobusów napędzanych wodorem – mówi .


Taką technologią zainteresowany jest także Adam Smoleń, prezes Autosan sp. z o.o., który zapewnia, że prace nad prototypem autobusu na wodór są już w trakcie realizacji.


Prezes A.Smoleń mówi: - Podstawową zaletą wodoru jest to, że samochody czy autobusy nim napędzane nie emitują substancji zanieczyszczających. Ponadto poruszają się one relatywnie ciszej w stosunku do pojazdów konwencjonalnych.


(pw)


Zobacz również: