Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Zostań rodziną Brave Kids w Rzeszowie

Dodano: 17.04.19 17:00


kul1909667

Przyjmij dzieci i młodzież, młodych artystów, którzy przyjadą do Rzeszowa z Hong Kongu, Indii i Ukrainy. Polski projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids odbywa się już po raz 10. W tym roku dzieci będą gościć u rodzin w Rzeszowie oraz w pięciu innych miastach. 16 kwietnia odbędzie się spotkanie informacyjne dla rzeszowian.

Dzieci przyjeżdżające do Polski w ramach Brave Kids przez dwa tygodnie mieszkają w domach polskich rodzin. W tym czasie biorą udział w warsztatach artystycznych, wspólnie przygotowując spektakle. Unikatowe, bo łączące kultury i tradycje nieraz odległe od siebie o tysiące kilometrów.


– Brave Kids są niesamowicie otwarte, spontaniczne, szybko nawiązują dobre relacje, a różnice kulturowe traktują jak skarbnicę inspiracji. Widać to w trakcie ich występów scenicznych, w czasie warsztatów, ale też w zwykłych sytuacjach na co dzień. Wcześniej sama gościłam dzieci i przekonałam się, że to najpiękniejsza część projektu. Dlatego tym mocniej zachęcam wszystkich do zaproszenia Brave Kids do siebie – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.


W tym roku odbywa się już 10. edycja Brave Kids, w stolicy Podkarpacia po raz drugi. Jakie wrażenia i wspomnienia pozostały po ubiegłorocznej edycji? Rodzina rzeszowianina Andrzeja Sroki gościła dwie dziewczyny ze Słowacji, Bożenę i Sandrę.


– Staraliśmy się z całych sił, aby stworzyć im drugi dom. Z każdym kolejnym dniem obserwowaliśmy jak pracują, uczą się, wymieniają doświadczenia z kolegami i koleżankami z innych krajów. Finalne przedstawienie na rzeszowskim Rynku obserwowaliśmy z dumą i radością – mówi Andrzej Sroka.


W ramach tegorocznej edycji poznamy grupy tancerek z Doliny Dehradun w północnych Indiach, a także artystów teatralnych ze wschodniej Ukrainy (z rejonu Donbasu) oraz Hong Kongu. Dzieci przyjadą do Rzeszowa 15 czerwca. Spotkanie informacyjne dla rodzin, które chciałyby je gościć, odbędzie się we wtorek 16 kwietnia o godz. 17.30, w Szkole Języka Angielskiego Early Stage, przy ul. Św. Rocha 4A.


– To najlepsza okazja, żeby dowiedzieć się więcej o grupach przyjeżdżających do Rzeszowa i poznać wszystkie szczegóły projektu. Jestem przekonana, że tegoroczna edycja Brave Kids będzie jeszcze barwniejsza niż ubiegłoroczna, ale najważniejsza jest


niepowtarzalna atmosfera, którą rodziny goszczące współtworzą z dziećmi z całego świata – mówi Justyna Warecka, koordynatorka projektu w Rzeszowie.


Informacje dotyczące rekrutacji rodzin są dostępne również na stronie projektu: www.bravekids.eu. Można tam również znaleźć kontakt do organizatorów w Rzeszowie.


Brave Kids 2019 w sześciu miastach


W tegorocznej edycji Brave Kids wezmą również udział grupy m.in. z Salwadoru, Kolumbii, Kazachstanu, Estonii, Korei Południowej, Kenii, Palestyny, Peru czy Gruzji. Dzieci będą gościć u rodzin, poza Rzeszowem, również w we Wrocławiu, Lesznie, Radziejowicach, Białymstoku oraz, po raz pierwszy na Pomorzu, w Gdańsku. W każdym z miast będzie okazja do zobaczenia grup podczas występów artystycznych oraz spotkania się z dziećmi w ramach innych wydarzeń. Łącznie w projekcie weźmie udział ok. 150 dzieci (również z Polski).kul_kul1909667230 czerwca uczestnicy Brave Kids spotkają się w Obornikach Śląskich niedaleko Wrocławia, gdzie będą przygotowywać wielki spektakl finałowy. Widowisko zobaczymy 7 i 9 lipca na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, za każdym razem zaskakujące pomysłowością i energią młodych artystów. W ubiegłym roku spektakl odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia, przyciągając 1800 widzów.


W tym roku, już po raz drugi, odbędzie się też projekt towarzyszący Brave Kids – Reunion, w ramach którego spotykają się wybitnie uzdolnieni artystycznie uczestnicy poprzednich edycji projektu. W ramach Reunion w Wałbrzychu oraz w Warszawie i we Wrocławiu spotka się utalentowana młodzież z Ugandy, Indii, Iranu, Nepalu, Gruzji i Polski, łącznie ok. 30 artystów. Wspierani przez Jacka Timingeriu, reżysera teatralnego, przygotują własny spektakl na finałowe widowisko Brave Kids 2019.


Dodajmy, że Brave Kids 2019 odbywa się również zagranicą, w tym roku w Estonii, Indiach, Gruzji i Rumunii.


10 lat projektu


We wszystkich dotychczasowych edycjach projektu Brave Kids wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.


Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.


Organizatorem Brave Kids w Rzeszowie jest Stowarzyszenie W Krainie Źródeł, a partnerami Estrada Rzeszowska i Festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury oraz szkoła języka angielskiego dla dzieci Early Stage.


Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKidskul_kul19096673

Zobacz również: