Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Samarytanie z Markowej we Lwowie

Dodano: 14.10.16 15:13


kul19470977

We Lwowie trwa V Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Jednym z akcentów festiwalu była prezentacja wystawy „Samarytanie z Markowej”, połączona z projekcją filmu „Świat Józefa”. W otwarciu wystawy uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” to największa impreza filmowa w Europie Wschodniej, której celem jest prezentacja współczesnej polskiej kinematografii. Tegoroczny festiwal to ponad 20 filmów, którego „niepisanym” motywem przewodnim są historie ludzi, którzy poświęcali życie dla ratowania żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej. Na uwagę zasługuje m.in. „Karski i władcy ludzkości”, dokument o świadku niemieckich zbrodni, który opowiedział światu o Holokauście. Temat zagłady i polskiego wkładu w ratowanie Żydów, poruszają także obrazy - „Historia Kowalskich” oraz „Świat Józefa”.


Ostatniej projekcji towarzyszyła prezentacja wystawy „Samarytanie z Markowej”, powstałej przy okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W inauguracji wzięli udział m.in. zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek, marszałek Władysław Ortyl oraz Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, jeden z pomysłodawców utworzenia muzeum w Markowej.


Wystawa trafiła dotychczas do 27 placówek dyplomatycznych i kulturalnych RP w 24 krajach na wszystkich 6 kontynentach w 15 wersjach językowych. Lwów jest kolejnym z przystanków na trasie ekspozycji, którą można zobaczyć w Muzeum Historycznym miasta Lwowa, na dziedzińcu dawnej kamienicy królewskiej.


Michał Mielniczuk


Biuro prasowe UMWP


fot. Witalij Hrabar/Lufakul_kul194709773

Zobacz również: