Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Wyjątkowy festiwal w wyjątkowym miejscu

Dodano: 11.09.15 18:13


kul19605212

W przepięknej scenerii zabytkowego parku Muzeum Marii Konopnickiej zakończył się trwający trzy dni (4-6 września) XI Festiwal w Żarnowcu. Znakiem rozpoznawczym tego wydarzenia jest bogaty program artystyczny, znakomite spektakle i wielkie zainteresowanie miłośników muzyki.

Gościem festiwalu była Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.wfww2


Podczas tegorocznej edycji widzowie obejrzeli spektakl operowy „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii światowej sławy tenora Wiesława Ochmana, w wykonaniu solistów, baletu, orkiestry i chóru Opery Śląskiej w Bytomiu. W koncercie patriotycznym wystąpił Jana Pietrzak, legenda polskiego kabaretu, autor tysięcy piosenek, monologów, felietonów oddających polskie nastroje i realia ostatniego półwiecza. Nie obyło się bez pieśni "Żeby Polska była Polską", która w roku osiemdziesiątym stała sie spontanicznym hymnem Solidarności. Występ, wielokrotnie przerywany oklaskami publiczności, artysta zakończył wykonaniem „Roty”. Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpili ponadto soliści Opery Śląskiej w Bytomiu w „Gali Operetkowej”, mim Ireneusz Krosny, a na zakończenie Edyta Geppert z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka) według scenariusza i reżyserii Piotra Loretza.


wfww3Festiwalowi, jak co roku towarzyszyła akcja charytatywna. W tym roku zbiórka prowadzona była na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Dla Osób Z Upośledzeniem Umysłowym - Oddział w Krośnie.


Czynna była również wystawa prac Stanisława Kochanka, krośnianina, który włożył ogromny wkład w powstanie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.


Gościem honorowym tegorocznego festiwalu była prawnuczka Marii Konopnickiej, Joanna Modrzejewska.


Organizatorem Festiwalu w Żarnowcu jest Muzeum Marii Konopnickiej oraz Marek Wiatr - dyrektor artystyczny Festiwalu, artysta, śpiewak, malarz, grafik.


wfww4Maria Konopnicka, polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie; została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.


Fot. Bogusław Janusz


Zobacz również: