Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Lo-fi Podziemny Pejzaż

Dodano: 29.11.17 09:56


kul36328078

Warsztaty field recordingu 15 – 16 grudnia


Koncert EMITER „Sinus balticus” 16 grudnia


Podziemna Trasa Turystycznakul_kul363280782

Już 15 i 16 grudnia w Podziemnej Trasie Turystycznej odbędą się warsztaty field recordingu, prowadzone przez Marcina Dymitra. Field recording to nagrywanie audiosfery, czyli pejzażu dźwiękowego. Field recording dla jednych jest działaniem na granicy dźwiękowego dokumentu, dla innych filozofią i życiową praktyką.


Warsztaty field recordingowe będą wprowadzeniem do postrzegania środowiska dźwiękowego. Często główne zadanie dźwięku łączone jest z rozrywką lub muzyką. Tymczasem dźwięk jako zjawisko ma więcej walorów - informacyjnych, poznawczych czy też społecznych, a przede wszystkim jest współczesnym językiem sztuki. Studium dźwiękowego otoczenia może być początkiem pojmowania własnej tożsamości, a także charakteru danego miejsca.


Plan warsztatów:


- wprowadzenie teoretyczne oraz podstawowe terminy związane z field recordingiem połączone


z prezentacją wybranych nagrań,


- działania oraz ćwiczenia z zakresu kształcenia słuchu, w tym odwołanie się do metod i ćwiczeń Raymonda Murraya Schafera,


- spacer dźwiękowy jako element poznania audiosfery,


- realizacja nagrań w przestrzeni miejskiej,


- koncert w Podziemnej Trasie Turystycznej.


Drugim elementem wydarzenia będzie koncert

EMITER "Sinus Balticus”, który odbędzie się


w jednej z jednej z piwnic Rzeszowskiej Trasy Podziemnej. W klimatycznym wnętrzu zaprezentowany zostanie materiał z nowej płyty artysty: https://sinusbalticus.bandcamp.com/album/sinus-balticus.


Jako support wystąpi ze specjalnie przygotowanym materiałem rzeszowski artysta Musley. Start


o godz. 19.00.


Bilety:


* warsztaty field recordingu 20 zł (w cenie koncert), bilety do nabycia w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od pon. do pt. w godz. 8.00 – 16.00, szczegóły: promocja@estrada.rzeszow.pl


* koncert "Sinus Balticus" (support: Musley) 10 zł, bilety do nabycia w Estradzie Rzeszowskiej od pon. do pt. w godz. 8.00 – 16.00 i w pubie Underground (ul. Matejki 10) od pon. do niedz. od godz. 17.00.


Organizatorem wydarzenia jest Estrada Rzeszowska i Tinituns.


"Sinus Balticus to płyta odnosząca się do geograficznej i metaforycznej "przestrzeni" północy


i Morza Bałtyckiego. Inspirowana krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa takie jak "głębia", "toń" niosą legendy, historie i mity. Być może głębiny kryją nieznane istoty i stwory. Staram się odnaleźć przez język muzyki wyjątkową atmosferę północy." Marcin Dymiter


Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Twórca map dźwiękowych, serii płyt "Pocztówki dźwiękowe" oraz projektu Field Notes. Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Anną Witkowską, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją. Gra także w projektach: niski szum, emiter_franczak audio video performance, Flora Quartet, BAZA i MAPA.


Producent muzyczny. Współtwórca i kurator - wspólnie z Ludomirem Franczakiem – festiwalu mikro_makro oraz innych projektów dźwiękowych. Słuchacz i uczestnik muzycznych warsztatów w kraju i zagranicą m.in. warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury


i Dziedzictwa Narodowego (2011) i Fundacji Wyszehradzkiej (2012). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.


Zobacz również: