Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Najodważniejsze dzieci z całego świata przyjechały do Rzeszowa

Dodano: 18.06.18 13:24


kul39999507

Najodważniejsze dzieci z całego świata przyjechały do Rzeszowa

Ponad 100 odważnych dzieci z 20 krajów świata rozpoczęło pierwszy etap projektu artystyczno-edukacyjnego Brave Kids. W ciągu kilku najbliższych dni, w siedmiu miastach Polski będą przygotowywać wyjątkowe spektakle finałowe. W Rzeszowie grupy z Węgier, Czech, Polski i Słowacji zaprezentują pokaz Brave Kids w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2018, 1 lipca na Rynku. Z przygotowanym przez siebie spektaklem finałowym, ponad dwudziestu dziecięcych artystów pojedzie na drugi etap projektu do Kecskemet na Węgry, gdzie zaprezentuje się na międzynarodowym młodzieżowym festiwalu CSIPERO.


Dzieci w połowie miesiąca rozpoczynają wspólne prace kreatywne. Pierwszy etap projektu składa się z warsztatów artystycznych, które przebiegają w siedmiu miastach Polski: Przemyślu, Rzeszowie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Lesznie, Radziejowicach


i Siechnicach. Do stolicy województwa podkarpackiego przyjadą dzieci z domu dziecka ze Słowacji, prezentując tradycyjne pieśni i tańce naszych południowych sąsiadów. Czekamy również na grupę z Czech – mali Czesi i Romowie zaprezentują nam barwne romskie tańce oraz sztukę cyrkową. Odwiedzą nas również dziecięcy artyści z małej wioski z Węgier, przedstawiając nam folklor „węgierskich bratanków”. Rzeszów reprezentować będzie grupa Siemacha Spot dla której, jak podkreślają, najważniejsze są więzi, otwarta komunikacja i wspólna praca.


W czasie warsztatów opartych na zasadzie „dzieci uczą dzieci” towarzyszyć im będą doświadczone instruktorki artystyczne: Katarzyna Timingeriu i Joanna Sarnecka.


– Uczestnicy Brave Kids to artyści, którzy w ciągu zaledwie kilku dni są w stanie stworzyć przepiękny spektakl. Pochodzą z różnych kultur i środowisk, często marginalizowanych. Wspólnym językiem jest dla nich sztuka – mówi Mary Sadowska, koordynatorka projektu wyszehradzkiego, którego częścią jest Brave Kids Rzeszów.


W Rzeszowie projekt organizowany jest po raz pierwszy, choć ma już prawie dziesięcioletnią historię. Pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. W tym roku organizacja, wspólnie z rzeszowską Fundacją Tu i Teraz oraz partnerami ze Słowacji, Czech i Węgier otrzymała dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.


– Do udziału w rzeszowskiej, wyszehradzkiej edycji projektu zaprosiliśmy dzieci z domów dziecka, środowisk marginalizowanych czy narażonych na wykluczenie społeczne – mówi Iwona Frydryszak ze Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. – Wierzymy, że dla wielu młodych ludzi doświadczenie Brave Kids wpływa na bieg ich losu, odmienia jego strukturę. Tutaj okazuje się, że głos dzieci ma znaczenie. Dzieląc się z innymi – tańcem, pieśnią czy


muzyką – dostrzegają, że mają wiele do zaoferowania – swoje umiejętności, kulturę, opowieści – zaznacza Iwona Frydryszak.


Młodzi artyści po zakończeniu Brave Kids Rzeszów będą częścią jednego z największych festiwali dziecięcych i młodzieżowych w Europie - CSIPERO (Future of Europe International Children and Youth Meeting) w dniach 4 – 7 lipca. Kecskemet na Węgrzech będzie miejscem spotkania około tysiąca dzieci z Europy.kul_kul399995072Więcej o projekcie Brave Kids w Rzeszowie będzie można usłyszeć podczas spotkania


z liderami grup „O pracy z dziećmi przez sztukę” 26.06 (wtorek), 19:00 w Powoli Cafe, ul. Adama Mickiewicza 4


Organizatorzy zapraszają również na barwną paradę i pokazy:


- 19.06 (wtorek), godz. 17:30 – pokazy grup Brave Kids, Rzeszowski Dom Kultury filia Słocina


- 24.06 (niedziela), 16:00 – 17:30 – międzynarodowa parada Brave Kids, występ na scenie (wydarzenie towarzyszące festiwalowi Wschód Kultury), Bulwary nad Wisłokiem


- 1.07 (niedziela), 16:00 – finałowy spektakl Brave Kids Rzeszów, scena na Rynku (wydarzenie towarzyszące festiwalowi Wschód Kultury)


Więcej informacji: www.bravekids.pl


Zobacz również: