Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko

Dodano: 03.07.20 14:01


kul41749817

11 lipca o 19.30 w hotelu Bristol odbędzie się druga odsłona "Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko" - artystycznego przedsięwzięcia upamiętniającego postać i twórczość wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora. Z inspiracji Anny Stańko - córki i wieloletniej managerki artysty, powstał unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu.

Tegoroczna edycja "Toastu..." będzie się składać z dwóch części.


Pierwsza nosi tytuł "Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko" - jako symbol narodzin (Rzeszów) i początków kształtowania się muzycznego kunsztu Tomasza Stańko (Kraków). Koncert będzie symboliczną podróżą od narodzin muzyka, do wielkiego wejścia na scenę jazzową.


Usłyszymy utwory Tomasza Stańko i improwizowane impresje symbolizujące ważne wydarzenia w rzeszowskim i krakowskim okresie życia trębacza, wzbogacone krótkim komentarzem lirycznym. Nie zabraknie też hejnału Miasta Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańko, w aranżacji Zbigniewa Jakubka, którego premierowe wykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu "Istnienie Poszczególne. Tomasz Stańko in memoriam."


Wystąpią:


Zbigniew Jakubek - fortepian


Adam Kowalewski - kontrabas


Tomasz Nowak - trąbka


Bartłomiej Prucnal - saksofony


Dawid Fortuna - perkusja


Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" - komentarz liryczny


Drugą część "Toastu..." wypełnią kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią Mistrza. Z tego wielkiego bogactwa czerpać będą - Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz - muzycy, którzy zaczęli grać z Tomaszem Stańko, jeszcze jako nastolatkowie - to on był ich mistrzem i magiem. Razem tworzyli Kwartet Tomasza Stańko i wydali trzy historyczne albumy dla ECM Records: „Soul of Things” (2002 r.), „Suspended Night” (2004r.), „Lontano” (2006 r.). Grali razem prawie ćwierć wieku, i sumując ich wszystkie trasy koncertowe - okrążyli wspólnie Ziemię parę dobrych razy.


Do Tria Wasilewskiego dołączą - multiinstrumentalista Tadeusz Sudnik i trębacz Tomasz Dąbrowski.


Z Tadeuszem Sudnikiem Tomasz Stańko współpracował w latach 80-tych. To był „dziki czas w biografii trębacza, gdy nosił złote zęby i miał ptaszarnię w swoim mieszkaniu na warszawski Powiślu. Taka była też muzyka, którą razem grali, między innymi na albumie „Freelectronic”. Natomiast Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii w 2015 roku. Między mistrzem i „uczniami” (uczniami w cudzysłowiu, gdyż są to warsztaty dla profesjonalnych muzyków) zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie „ Tomasz Stańko Experience”. Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych współczesnych europejskich trębaczy, który jak Stańko, idzie drogą wolności i improwizacji.


W drugiej części wystąpią:


Tomasz Dąbrowski - trąbka


Marcin Wasilewski - fortepian


Sławomir Kurkiewicz - gitara basowa


Michał Miśkiewicz - perkusja


Tadeusz Sudnik - elektronika


Koncert odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych; liczba miejsc ograniczona. Informacje o zaproszeniach na estrada.rzeszow.pl


Bezpośrednią transmisję koncertu będzie można zobaczyć na kanale YouTube i profilu Facebook Estrady Rzeszowskiej.kul_kul417498172

Zobacz również: