Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Czwarta edycja „Stachuriady” za nami

Dodano: 05.12.15 09:47


kul48513123

Rzeszowska publiczność nagrodziła owacjami na stojąco koncert „Pieśni i milczenie” w Tetrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który zakończył Festiwal „Stachura 2015”. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne już po raz czwarty miało miejsce na Podkarpaciu. Młodzi, utalentowani artyści przez cztery dni w otoczeniu bieszczadzkiej przyrody przygotowywali się do spektaklu poetyckiego, który odbył się w Smolniku nad Sanem, a następnie w Rzeszowie. Udział w koncercie wziął marszałek Władysław Ortyl.

Festiwal rozpoczął się od „Warsztatu poezji czynnej imienia Edwarda Stachury” w Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem. Tam młodzi utalentowani artyści, laureaci festiwali muzycznych z całej Polski oraz absolwenci i studenci szkół teatralnych i wokalnych przygotowywali nowe utwory. Nad warsztatami czuwali - Roman Kołakowski, kompozytor i kierownik artystyczny festiwalu, Adam Skrzypek, kierownik muzyczny Teatru Capitol we Wrocławiu oraz Magdalena Śniadecka-Skrzypek, trenerka wokalna.


cesz2Po warsztatach młodzi ludzie wystąpili przed publicznością w Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem, a później w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszkowie. Gośćmi koncertu byli: Jerzy Stachura Junior, bratanek Edwarda Stachury, malarz i bard, Adam Strug, pieśniarz i instrumentalista, autor trzech znakomitych poetyckich płyt muzycznych oraz Aro Kłusowski, młody wokalista, kompozytor, autor tekstów, zdobywca wielu nagród muzycznych w kraju i zagranicą. Nie zabrakło też Władysława Ortyla oraz Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Na widowni zasiadł też Jerzy Kwieciński, wiceminister ds. rozwoju.


cesz3Młodych artystów czeka jeszcze jeden koncert przed toruńską publicznością w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu. Ideą Festiwalu „Stachura”, jest przypomnienie twórczości Edwarda Stachury, promowanie młodych, utalentowanych artystów wokalnych oraz próba nowej, muzycznej interpretacji jego poezji i prozy.


cesz4Daniel Kozik


Biuro Prasowe UMWP


Zdjęcia: Sylwia Tęcza


Departament Zarządzania RPO UMWP


Zobacz również: