Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

„Był taki ktoś”

Dodano: 31.07.18 10:18


kul57524206

XX MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY PIOSENKARSKIE ZAKR Z KRYSTYNĄ PROŃKO, ANNĄ CZENCZEK I MARKIEM HOJDĄ JUŻ WKRÓTCE W RZESZOWIE!

Na XX Międzynarodowe Warsztaty Piosenkarskie ZAKR pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzego Cyprysia i Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, napłynęła bardzo duża ilość zgłoszeń


z całej Polski i z zagranicznych ośrodków polonijnych. Rada Artystyczna Związku Polskich Autorów i Kompozytorów postanowiła zakwalifikować 28 wykonawców.


Warsztaty odbędą się w dniach 4 – 12 sierpnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie oraz w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Celem warsztatów jest doskonalenie umiejętności wokalnych i interpretacyjnych wykonawców z kraju i zagranicy w dziedzinie polskiej piosenki artystycznej, nauka współpracy z zespołem akompaniującym, rozwijanie kreatywności młodych artystów, poszukiwanie i budowanie wartościowego repertuaru, a także promocja polskich piosenek o trwałej wartości artystycznej.


Warsztaty Piosenkarskie ZAKR poprowadzą: Krystyna Prońko – gwiazda polskiej sceny muzycznej, znana z takich przebojów jak m.in. „Jesteś lekiem na całe zło”, „Deszcz w Cisnej”, Anna Czenczek – międzynarodowy juror, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” oraz Marek Hojda – wokalista, kompozytor, producent.


W ramach warsztatów odbędzie się konkurs na piosenkę premierową, ogłoszony przez Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w Warszawie. Wezmą w nim udział znani artyści scen polskich, członkowie ZAKR, którzy przygotują premierowe utwory. Na scenie zaśpiewają je uczestnicy XX Międzynarodowych Warsztatów Piosenkarskich ZAKR, a najlepsze wykonania zostaną nagrodzone. Laureat głównej nagrody zostanie nominowany do udziału w XV Edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Fundatorami nagród będą m.in.: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Sejmik Województwa Podkarpackiego oraz Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego.


Koncert na piosenkę premierową odbędzie się 11 sierpnia 2018 o godzinie 17.00 w Polskim Radiu Rzeszów (wejście tylko z zaproszeniami). Jury w składzie: Krzysztof Dzikowski, Krystyna Prońko, Anna Czenczek, Tomasz Filipczak, Stanisław Klawe, Maciej Gnatowski i Jerzy Mamcarz,


wybierze najlepiej wykonaną piosenkę premierową. Nagrodzone utwory będzie można usłyszeć podczas koncertu finałowego 12 sierpnia 2018 o godzinie 19.00 na rzeszowskim Rynku.


Koncert finałowy pt. „Był taki ktoś” odbędzie się 12 sierpnia 2018 o godzinie 19.00 na Scenie rzeszowskiego Rynku, gdzie finaliści z towarzyszeniem zespołu muzycznego Roberta Obcowskiego zaśpiewają utwory premierowe i największe przeboje z repertuaru Kasi Sobczyk i innych polskich wykonawców. Wstęp wolny!


Organizatorami XX Międzynarodowych Warsztatów Piosenkarskich ZAKR są: Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w Warszawie, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.


Partnerami wydarzenia są: Estrada Rzeszowska, SGL Deweloper, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Radio Rzeszów, Szkoła Podstawowa nr 16 w Rzeszowie, Restauracja Lord Jack.


Patronat medialny: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, Nowiny24.pl, Katolickie Radio Rzeszów VIA, Nasze Miasto, Nasz Dom Rzeszów, Media Rzeszów, Młodzi Rzeszów.


PROWADZĄCY XX MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY PIOSENKARSKIE ZAKR:


Krystyna Prońko – wokalistka, jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w Katowicach (dyplom 1979 r z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego). Amatorską pracę artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks” (1968 r.) wraz z braćmi Piotrem, saksofonistą i Wojtkiem, kontrabasistą, gitarzystą basowym oraz muzykującymi kolegami. W latach siedemdziesiątych współpracowała z Czesławem Niemenem, Warszawską Orkiestrą Studia Jazzowego Polskiego Radia, a także z zespołem Koman Band.


Lata 1987-1989 to współpraca z Orkiestrą Gustawa Broma (Słowacja).


Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, była gościem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, uczestniczyła wielokrotnie w festiwalu Jazz Jamboree, wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym (Czechy).


Prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne (1992-1995).kul_kul575242062Od 1991 roku prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.


W swoim dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity: „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” „Papierowe ptaki”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Psalm stojących w kolejce”.


Jej dyskografia obejmuje LP,CD, DVD i MC (kasety magnetofonowe), w tym trzy złote płyty: LP ”Kolęda nocka”1981 Pronit,SPL4017, Krystyna Prońko 1983-Pronit M004, CD „Albo inaczej” 2015 Alkopoligamia.


Z równą łatwością śpiewa pop i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne, bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego” .


W 2008 r. otrzymała medal GLORIA ARTIS.


Obecnie pracuje z pięcioosobowym zespołem muzyków, w TRIO albo w duecie z pianistą, często występuje z recitalami, w których towarzyszy jej big band.


Anna Czenczek- jest dyrektorką Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pomysłodawczynią i dyrektorką Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival", doktorantką w dziedzinie sztuki muzycznej, międzynarodową jurorką, muzykiem, wokalistką, aranżerką wokalną, producentką, laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, nauczycielką emisji głosu, polską przedstawicielką Międzynarodowej Organizacji TV z siedzibą na Malcie, skupiającej producentów muzycznych, artystów i dyrektorów największych festiwali z całego świata.


Zasiada w jury międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych festiwali muzycznych. Współpracuje ze znanymi artystami polskiej estrady oraz instytucjami kultury na terenie całego kraju i za granicą.


Kocha pracę z dziećmi i młodzieżą. Prowadzi warsztaty wokalne, reżyseruje, aranżuje wokalnie i muzycznie spektakle, musicale i koncerty, które na stałe wpisały się w kalendarz kulturalny Rzeszowa, m.in.: koncerty kolęd, patriotyczne i rozrywkowe.


Od 2000 roku uczniowie Anny Czenczek zdobyli ponad 890 nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki. Byli uczestnikami 30 programów telewizyjnych m.in.: „Szansa na sukces”, „Droga do gwiazd”, „Od przedszkola do Opola”, „Przebojowe Dzieci”, „Fabryka gwiazd”, „X Factor”, „The Voice of Poland”, „Mam Talent”, „Mali Giganci”, „Petersburski Music Show”, „Hit Hit Hurra!”, Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2016 i 2017 – zdobywając w nich najwyższe laury.


Jako pomysłodawczyni Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” od 2005 roku współorganizuje go wraz z Urzędem Miasta Rzeszowa. Na Festiwal przyjeżdżają artyści z całego niemal świata. Do tej pory w konkursie udział wzięli uczestnicy z 29 krajów. Dla wielu artystów udział w „Rzeszów Carpathia Festival” stanowił pierwszy krok na drodze do wielkich sukcesów. Wśród nich warto wymienić: zespół Pectus, Kasię Popowską, Sarsę, Kasię Moś, Annę Cyzon z Kanady, Petera Cmorika ze Słowacji.


Anna Czenczek jest ponadto pomysłodawczynią, wydawcą, aranżerką wokalną i opiekunką artystyczną bezpłatnych płyt edukacyjnych m.in.: z utworami ludowymi – „LO.BO.GA Chłopaki”, z utworami patriotycznymi – „Maszerują Strzelcy Maszerują” (2011), z pieśniami patriotycznymi i kościelnymi – „Maryjo Matko Kościoła Bądź z Nami” (2012), z podkarpackimi kolędami i pastorałkami – „Bóg się rodzi w człowieku” (2013), z kolędami – „Zadumany cały świat” (2014), „Volare Cantare” (2016) oraz „Zakazane piosenki” (2017) z utworami patriotycznymi. Patronat honorowy nad płytami objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty.


Za profesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków oraz pracę na rzecz dzieci i młodzieży otrzymała wiele nagród, m.in.: Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury i sztuki (2005), Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna (2006), Nagrodę Gazety Codziennej „Nowiny” w kategorii działalność artystyczna (2010), Nagrodę „Kobieta Przedsiębiorcza 2010”, Nagrodę Dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie (2011), Statuetka Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” (2015), Menadżer Roku 2016 w kategorii działalność kulturalno-naukowa, Nagrodę Dyrektora (2016), Nagrodę Ambasadora Kultury w Dziedzinie Sztuki Wokalnej przyznaną przez Fundację im. Krzysztofa Dzikowskiego (2018).


Marek Hojda – wokalista, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach w klasie wokalnej oraz aranżacji i kompozycji. Grał na instrumentach klawiszowych w takich zespołach jak De Mono, Emigranci, Surzyn Band, Oddział Zamknięty. Jako aranżer i producent współpracował również z Izą Trojanowską, Majką Jeżowską, Kapitanem Nemo, Robertem Chojnackim. Jest właścicielem studia nagraniowego Homar Music. W 2013 roku został wybrany wiceprezesem ZAiKS.kul_kul575242063

Zobacz również: