Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Politechnika Dziecięca w Rzeszowie ruszyła z nowym semestrem zajęć

Dodano: 17.10.16 12:09


kul58339841

Po raz piętnasty ruszyły zajęcia Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie. Jak co semestr w studenckich ławach zasiadło 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego. Ten dzień był dla wielu z nich pełen emocji, nie tylko tych naukowych.

Pierwsze zajęcia w Rzeszowie w tym semestrze prowadzili prof. Tomasz Więcek oraz asystujący mu studenci z Koła Naukowego FOTON, którzy zabrali małych studentów w „Fascynujący świat fizyki”. Prowadzący i dzieci wspólnie wykonywali eksperymenty z m.in. z prądem, z zakresu aerodynamiki czy elektromagnetyzmu. Wszystkie doświadczenia spotykały się z żywiołową reakcją i lawiną pytań ze strony dzieci.


W rozpoczynającym się właśnie semestrze nie zabraknie innych ciekawych tematów. Na zajęciach pt. „Jak poruszają się pojazdy” z prof. Konradem Eckesem z Akademii Górniczo Hutniczej, mali naukowcy dowiedzą się m.in. jak działają silniki i co jest potrzebne, aby rakieta poleciała w kosmos. O pracy lotniska i pilotów opowiadał będzie Michał Nędza, a tajniki marketingu podczas zajęć pt. „Marketing wokół nas” będzie odkrywał Mirosław Chudy. Z kolei Jacek Błoniarz-Łuczak, popularyzator nauki i na co dzień koordynator laboratorium fizycznego w Centrum Nauki Kopernik, wspólnie z dziećmi poszuka odpowiedzi na pytanie „Skąd biorą się kolory?”.


Politechnika Dziecięca w Rzeszowie działa od października 2009 roku. Organizowana jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, pod patronatem Politechniki Rzeszowskiej. Jak twierdzi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba stale zwiększające się zainteresowanie dzieci i rodziców tego typu zajęciami, wynika z rosnącej świadomości naukowej społeczeństwa. „Czujemy ogromną satysfakcję, kiedy co semestr na same zajęcia Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie mamy ponad 1500 zarejestrowanych dzieci - możemy sądzić, że wynika to z faktu, iż mieszkańcy naszego regionu rozumieją potrzebę i korzyści wynikające z uczestnictwa dzieci w zajęciach naukowych tego typu. To spore zainteresowanie widzimy, również w innych miejscowościach, gdzie odbywają się zajęcia Politechniki Dziecięcej, jak też przy realizacji naszych pozostałych projektów edukacyjnych czy wydarzeń popularyzujących naukę, takich jak Festiwal Nauki. Cieszy nas, że coraz więcej osób rozumie potrzebę inspirowania i zainteresowania dzieci naukami ścisłymi.”


Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie tj. od października 2009 r. liczba uczestników wyniosła ponad 6000 dzieci. Łącznie w Rzeszowie i we wszystkich Filiach tj. Ustrzykach Dolnych, Dębicy, Mielcu, Stalowej Woli, liczba uczestników w tym semestrze osiągnie liczbę ponad 11 tysięcy. W Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu a teraz także w Stalowej Woli poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, pneumatyki czy mechaniki. Poza regularnymi zajęciami w Rzeszowie i Filiach, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 5 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa.kul_kul583398412

Zobacz również: