Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

„Stachura. Święte wędrowanie”

Dodano: 01.12.14 11:46


kul74058363

Zakończyła się trzecia edycja warsztatów poezji czynnej im. Edwarda Stachury. Wzięli w nich udział młodzi, utalentowani ludzie, którzy przez trzy dni przygotowywali się w Smolniku pod okiem znanych instruktorów, aby dziś w Teatrze im. W. Siemaszkowej zaprezentować utwory Stachury.

Od 26 do 29 listopada w słynnej Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem odbywały się warsztaty poezji czynnej imienia Edwarda Stachury. Pod okiem Romana Kołakowskiego, kompozytora i szefa artystycznego projektu, Adama Skrzypka, kierownika muzycznego Teatru Capitol we Wrocławiu, oraz Magdaleny Śniadeckiej - Skrzypek, trenerki wokalnej, przygotowywali się niezwykle utalentowani, młodzi artyści, laureaci festiwali muzycznych, absolwenci szkół teatralnych i wokalnych oraz ich studenci.


Efektem tych warsztatów jest muzyczny spektakl poetycki „Stachura. Święte wędrowanie” oparty między innymi o pieśni z poematu Edwarda Stachury „Missa Pagana”, do których muzykę napisał Roman Kołakowski. Premierowe wykonanie spektaklu odbyło się 29 listopada w Wilczej Jamie w Smolniku. A dzisiaj tj.30 listopada wszyscy młodzi artyści wystąpili w Rzeszowie na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej.


Oprócz uczestników warsztatów w koncercie wzięli udział: Olga Bończyk, Darek Maleo Malejonek oraz Roman Kołakowski. Występy gwiazd publiczność nagrodziła gromkimi brawami, ale równie ciepło przyjęła muzyczne interpretacje utworów Stachury w wykonaniu młodych artystów.ssw2Projekt jest realizowany wspólnie przez Podkarpacie i województwo kujawsko-pomorskie. A jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.


Skoro województwo kujawsko-pomorskie realizuje u nas w Bieszczadach taki projekt to nie mogliśmy się nie przyłączyć. Uważamy, że jest to bardzo wartościowe i ciekawe przedsięwzięcie, w które są zaangażowani młodzi, utalentowani ludzie i dlatego warto je wspierać, gdyż jest to dobra promocja naszego regionu – powiedział marszałek Władysław Ortyl, który koncertu wysłuchał wraz z małżonką.


Ostatnią stacją festiwalu będzie Toruń, gdzie w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się finał tegorocznej edycji, którego głównym wydarzeniem będzie kolejna, finałowa prezentacja spektaklu „Stachura. Święte wędrowanie”.


Pomysłodawcą i producentem festiwalu jest SOS MUSIC.ssw3Monika Konopka


fot. Monika Konopka, Michał Mielniczuk


biuro prasowe UMWP


Zobacz również: