Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Festiwal Zaczarowanej Piosenki

Dodano: 27.02.20 14:02


kul88076851

Festiwal Zaczarowanej Piosenki – konkurs, który zmienia świat

Rozpoczęła się 16. edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – ogólnopolskiego, kilkuetapowego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami, w kategorii dzieci i dorosłych. Organizatorami projektu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, przy współpracy Telewizji Polskiej SA. Termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznego festiwalu mija 16 marca 2020 r.


Pomysłodawczynią konkursu jest Anna Dymna. Opiekę artystyczną nad projektem od początku sprawuje Irena Santor. Finaliści FZP występują co roku w czerwcowym koncercie finałowym – w duetach z największymi gwiazdami polskiej piosenki – na krakowskim Rynku Głównym. Nagrodami dla laureatów są stypendia: I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł. O ich przyznaniu decydują muzyczni luminarze, tej miary co Elżbieta Zapendowska, Jacek Cygan, Zbigniew Hołdys, Jan Kanty Pawluśkiewicz czy Zbigniew Preisner.


– W Festiwalu Zaczarowanej Piosenki najbardziej urzekające jest to, że nie widać, iż jest to konkurs wokalny dla osób z niepełnosprawnościami – twierdzi Jacek Cygan.


Długa jest lista dotychczasowych sukcesów uczestników Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: występy podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, nagrane płyty, teledyski, udział w telewizyjnych talent show… Twierdzą oni jedno: zawsze trzeba dawać szansę marzeniom, pokonywać lęki i próbować własnych sił.


– Festiwal Zaczarowanej Piosenki był dla mnie przełomem – podkreśla Aleksandra Nykiel, ubiegłoroczna zwyciężczyni „Szansy na sukces”, która zaśpiewała również w Konkursie Debiutów 56. KFPP w Opolu – Udział projekcie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zmienił moje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Dał mi ogromną wiarę w siebie. Od tamtej pory koncertuję w całej Polsce. Mogę robić to, co kocham.


W 2005 r., przed 1. edycją konkursu, Anna Dymna mówiła:kul_kul880768513– Założyliśmy, że, w towarzystwie największych gwiazd polskiej estrady, w finale festiwalu wystąpią tylko najzdolniejsze osoby z niepełnosprawnościami. Czas skończyć z traktowaniem ich na zasadzie: „Marcinku, jesteś niewidomy, jeździsz na wózku, ale lubisz śpiewać? No to masz mikrofon i pośpiewaj sobie. Nieważne, że nie masz głosu, wolno ci, bo biedny przecież jesteś”. Takie podejście nie tylko uwłacza godności Marcina, ale krzywdzi także jego bardziej zdolnych wokalnie kolegów. Tracimy przez to z oczu talenty na miarę Andrei Bocellego czy Stevie’go Wandera. To nie tylko moja opinia.


Tamte słowa aktorki Narodowego Starego Teatru okazały się prorocze. Potwierdzają je opinie o Festiwalu Zaczarowanej Piosenki takich gwiazd jak m.in.: Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska, Edyta Górniak, Ania Rusowicz, Kasia Cerekwicka, Grzegorz Turnau, Kuba Badach albo Zbigniew Hołdys.


Uprzejmie prosimy o włączenie się w promocję tegorocznej edycji naszego festiwalu i zamieszczenie niniejszej informacji w Państwa publikatorach.


Więcej informacji o 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki: www.zaczarowana.pl.kul_kul880768514

Zobacz również: