Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Festiwal w Łańcucie. Na inaugurację publiczność raczono „Napojem miłosnym”

Dodano: 25.05.15 13:32


kul89659929

Wesoła i romantyczna w treści opera Geatano Donizettiego „Napój miłosny” zainaugurowała 54. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Na scenie przed łańcuckim zamkiem wykonali ją artyści z Opery krakowskiej wraz z orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Jewgienija Wołyńskiego.

Perypetie Nemorino i jego trudną drogę do serca Adiny oklaskiwała olbrzymia rzesza melomanów, odzianych w... płaszcze przeciwdeszczowe. Niemal przez całą inauguracją siąpił niewielki deszcz. Pogoda nie przeszkodziła w odbiorze znakomicie przygotowanego dzieła. Wśród artystów wystąpili też miejscowi najmłodsi aktorzy z łańcuckiego przedszkola. Sporym zaskoczeniem było przybycie na scenę żołnierzy, którzy zjechali na linach z jednej z zamkowych wież. W ich rolę wcielili się alpiniści, a scena była przywołaniem podobnej, z filmu, który kręcono w okresie międzywojennym dokładnie w tym samym miejscu.


Festiwal uroczyście otworzył marszałek Władysław Ortyl, który przekazał szefowej festiwalu Marcie Wierzbieniec medal Gloria Artis przyznany przez minister Kultury Małgorzatę Omilanowską. Niespodziankę dla dyrektora zamku Wita Wojtowicza przywiózł książę Jan Lubomirski. Była to mowa sejmowa księcia Stanisława Lubomirskiego, Marszałka Wielkiego Koronnego z 17 października 1776 r.! Prezent wzbogaci zbiory zamkowej biblioteki.


fwl2Festiwal potrwa do soboty 30 maja. Szczegółowy plan tutaj oraz na naszym profilu Facebook.


Tomasz Leyko


Rzecznik prasowy UMWP


Zobacz również: