Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Wielkie brawa na koncercie Stachura 2016

Dodano: 29.11.16 14:14


kul95896056

„Pod wielkim dachem nieba” – to nazwa piątej edycji koncertu-spektaklu poetyckiego Stachura 2016, który miał miejsce w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Wcześniej koncert tradycyjnie już odbył się w Wilczej Jamie w Smolniku, gdzie w otoczeniu Bieszczadów młodzi artyści przez cztery dni uczestniczyli w Warsztatach Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury. Udział w koncercie w Smolniku wziął marszałek Władysław Ortyl.

Koncert co roku wzbudza ogromne emocje wśród publiczności ze względu na swój wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Doczekał się grupy wiernych miłośników, która z każdą edycją rośnie. Publiczność obecna na koncercie galowym w rzeszowskim teatrze nie kryła zadowolenia z udziału w tym święcie muzyki.


- Ta piękna muzyka przynosi spokój duszy i ukojenie dla uszu. Zmusza do głębokich filozoficznych przemyśleń, jednak robi to w sposób niezwykle subtelny. Jestem prawdziwym fanem tego festiwalu – powiedział jeden z uczestników koncertu.


Wydarzenie muzyczne ma dwie odsłony. Pierwsza w województwie podkarpackim, gdzie młodzi utalentowani artyści, laureaci festiwali muzycznych z całej Polski oraz absolwenci i studenci szkół teatralnych, pod okiem doświadczonych zawodowych muzyków i reżysera Romana Kołakowskiego, przygotowują interpretacje piosenek do wierszy i prozy Edwarda Stachury. Mówią, że Bieszczady tworzą specyficzny klimat dla twórczości artystycznej. Podkreślają, że historia tego miejsca, piękne otoczenie przyrody i wspaniała atmosfera inspirują ich do głębszych przemyśleń nad twórczością poety.


Druga odsłona wydarzenia będzie miała miejsce w województwie kujawsko-pomorskim. Młodych artystów czeka koncert przed toruńską publicznością w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu.


W tym roku po raz pierwszy w festiwalu udział wzięli artyści z zagranicy, którzy również zmierzyli się z poezją Stachury przetłumaczoną na ich ojczyste języki. Gościem specjalnym koncertu była słynna Wolna Grupa Bukowina. Ideą Festiwalu „Stachura”, jest przypomnienie twórczości Edwarda Stachury, promowanie młodych, utalentowanych artystów wokalnych oraz próba nowej, muzycznej interpretacji jego poezji i prozy.


tekst/foto:


DanielKozik


Biuro Prasowe UMWPkul_kul958960562


kul_kul958960563

Zobacz również: