Media Rzeszów

Odwiedziło nas:

praca forum fejs program

KULTURA

Marić „Na Farnej”

Dodano: 12.05.2014

maric

Petar Marić urodził się w Belgradzie, w 1990 roku. Obecnie uważany jest za jednego z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia na świecie. Petar jest zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów: CIA Coupe Mondiale, CMA Trophee Mondiale, Klingenthal Akkordeon Wettbewerb, Castelfidardo International Festival i innych.

Po jedenastu latach edukacji muzycznej w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Belgradzie "Vuckovic", w klasie Aleksandara Nikolica, Petar spędził rok we Francji kształcąc się u wybitnego pedagoga Frederica Deschampsa.

Petar otrzymał też wiele nagród społecznych, takich jak: "Belgrad Angel" od Ministerstwa Kultury w Belgradzie.

Ten młody człowiek, oddany muzyce bez reszty, zaraz po przyjeździe przywitany serdecznie przez czekających niecierpliwie na mistrza miłośników Świata Akordeonu i smacznym posiłku w Restauracji Na Farnej, natychmiast chwycił instrument i rozpoczął towarzyskie muzykowanie. Zaraz dołączyli się do niego nasi akordeoniści i tak to żywiołowe, wspólne muzykowanie rozbrzmiewało jeszcze długo pośród nocnej ulicy Farnej...

Petar Marić w niepowtarzalny sposób interpretuje wiele utworów muzyki klasycznej, rozrywkowej i elektronicznej. Połączenie jego talentu, muzykalności i osobowości scenicznej zachwyciła publiczność w Finlandii, Niemczech, Włoszech, Francji, Portugalii i Słowacji, a także w Korei Południowej, Chinach, Australii, Nowej Zelandii. Do Łomży przyjechał ponieważ - jak sam mówi - nie chciał zawieść Arkadiusza Korytkowskiego, który zorganizował u nas koncerty majowe z okazji Światowego Dnia Akordeonu. W Polsce czuje się świetnie i chciałby jeszcze spotkać się z młodymi akordeonistami w formule warsztatów, aby pokazać im swoje doświadczenia muzyczne i swój sposób rozumienia muzyki.

maric

Źródłem wirtuozerii Petar’a jest jego niezwykły talent poparty ogromną pracowitością Ćwiczył nawet po 12 godzin dziennie przez ostatnie 4 miesiące przed koncertami w Polsce. W Łomży wystąpił grając na rekordowym, elektronicznym akordeonie firmy Roland, wyposażonym w niesamowite możliwości brzmieniowe, a Petar potrafił to w mistrzowski sposób zaprezentować publiczności zebranej drugiego maja w gościnnej sali Restauracji „Na Farnej”. Usłyszeliśmy więc brzmienia gitary, fortepianu, klarnetu i innych instrumentów, które wirtuoz wplótł w swoje niezwykłe interpretacje utworów takich, jak motyw z filmu „Titanic”, w wiązance melodii brazylijskich, włoskich, rosyjskich, francuskich i innych. Nie zabrakło też oryginalnej interpretacji światowych kompozycji jak: Siergieja Wojtenko („Revelation”), „Czardasza” Vittorio Montiego, „Tango pour Claude” Richarda Galliano, nowoczesnej kompozycji Pawła Janasa „Tangotronic” i wielu innych arcyciekawych utworów współczesnej muzyki. Koncert zakończyło mistrzowskie wykonanie „Lotu trzmiela” Rimskiego- Korsakowa i „Ballade pour Adeline” z repertuaru Richarda Claydermana. Oczarowana występem publiczność długo dziękowała mistrzowi brawami na stojąco, a nie zabrakło też osobistych uścisków i podziękowań od wzruszonych jego muzyką słuchaczy tym bardziej, że niektórzy z nich jechali nawet i 300 km, aby usłyszeć i zobaczyć młodego wirtuoza. Petar Marić i wszyscy przybyli z różnych regionów Polski miłośnicy akordeonu wyrażali wdzięczność Arkadiuszowi Korytkowskiemu – za organizację koncertów i Jadwidze Serafin – za użyczenie restauracji do muzykowania, za jej gościnność i świetne posiłki.

Arkadiusz Korytkowski – założyciel Grupy Świat Akordeonu – chciałby przekształcić tę imprezę w coroczne zjazdy akordeonistów licząc przy tym na większe zaangażowanie się w to działanie władz miasta i powiatu oraz prywatnych sponsorów. Byłoby to skuteczną promocją miasta i regionu, a także przyczyniłoby się do popularyzacji kultury muzycznej wśród mieszkańców naszego miasta.

Zbigniew Ciborowski
„Narew – Extra Tygodnik”

Zobacz również: